מי מתאים להיות עורך דין תמ"א 38 של הדיירים?

מודיעים לכם שיש פרויקט פינוי בינוי או תמ"א 38 ומיד אח"כ מגיע עורך דין שמודיע לכם שהוא העורך דין שלכם בפרויקט ומבקש להחתים אתכם על הסכם התקשרות עם יזם שעומד לעשות את הפרויקט שלכם. הנה כמה טיפים לעניין זהות עוה"ד של הדיירים :

 1. ניגוד עניינים במתן ייצוג משפטי מעורך דין תמ"א 38
  לעולם עו"ד של היזם לא יכול לייצג את הדיירים. "אסור לעורך דין המייצג את הבעלים לייצג גם את היזם, לא לעניין העסקה עצמה וגם לא לעניין הרישום." (מתוך "אתיקה מקצועית" – ניגוד עניינים: בעסקאות לפי תמ"א 38 מ2014 גליון 55)
 2. קבלת הסבר מלא להסכם
  אין דבר כזה "קודם תחתום ואח"כ תשאל שאלות" ובטח לא מאיימים על לקוח ש"אם לא יחתום אז יתבע כדייר סרבן". עו"ד של לקוח צריך קודם כל להסביר לו על מה ולמה הוא חותם. זה לא אומר שעורך דין תמ"א 38 של הדיירים לא צריך להסביר לבעל דירה מה המשמעות של סירוב לא ענייני להסכים לפרויקט.
 3. בחירת עורך דין תמ"א 38 ניטראלי .
  הדבר הנכון ביותר עבור דיירים בהתחדשות עירונית הוא להתארגן ולבחור כולם יחד בעו"ד ניטרלי, לכרות עימו הסכם שכ"ט ואז להציג אותו בפני היזם. במקרה של פינוי-בנוי כשיש יותר מבניין אחד יכול לקרות מקרה בו מספר בניינים מיוצגים ע"י עו"ד מסוים והאחרים ע"י עו"ד אחר, זה לא רצוי וזה לא פועל לטובת הדיירים.
 4. הסכם התקשרות עם עורך דין תמ"א 38.
  עורך דין תמ"א 38 שנבחר ע"י הדיירים חותם איתם ורק איתם על הסכם שכ"ט. המקובל והנהוג הוא שמי שמשלם את שכר הטרחה לעורך דין תמ"א 38 של הדיירים הוא היזם. בימים אלו ממש (שלהי 2020) מנסים במשרד השיכון והבינוי יחד עם לשכת עוה"ד לקבוע שאת התשלום של עורך דין תמ"א 38 של הדירים יפקיד היזם בחשבון נאמנות והדיירים יעבירו ממנו את התשלום לעורך דין תמ"א 38.
 5. מפקח בנייה תמ"א 38
  לא לשכוח שלדיירים מגיע גם מפקח בנייה שלהם, שהם בוחרים שייצג אותם וגם את שכרו משלם היזם עו"ד ראוי יעמוד על הרגליים האחוריות ויוודא שלדיירים ממונה גם מפקח מטעמם שמשרת רק את האינטרס שלהם.

כעיקרון יזם שלא מסכים לאמור לעיל, לא ראוי לעשות עבורכם את הפרויקט ורצוי להחליף אותו.
עורך דין תמ"א 38 שמייצג את היזם וגם את הדיירים ביחד – לא ראוי להיות עורך דין תמ"א 38 שימיצג דיירים ויש להעביר תלונה מסודרת נגדו לוועדת האתיקה של לשכת עוה"ד בגין התנהלותו המלאה בניגוד עניינים באופן הפוגע בזכויות הדיירים.

דורון תמיר

עורך דין פינוי בינוי ותמ"א 38
מתמקד בייצוג דיירים